| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $46M | $41M | $40M | 12.6% | 15.9% |
| Op. Income | $2M | -$6M | -$1M | 129.6% | 250.5% |
| Gross Margin | 63.9% | 64.0% | 62.9% | -0.1pp | 1.0pp |
| Net Margin | -0.0% | -17.7% | -1.8% | 17.6pp | 1.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.00 | $-0.13 | $-0.01 | 99.8% | 98.4% |
| Free Cash Flow | $2M | $4M | $3M | -45.9% | -14.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $46M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $29M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $6M |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $25M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $28M |
| Cost & Expenses | $44M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $27.0K |
| Income Tax Expense | $41.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$14.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$14.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$14.0K |
| D&A | $2M |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$14.0K |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $259.0K |
| Change in Working Capital | -$750.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $6M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4M |
| Net Debt Issuance | -$531.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$206.0K |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$737.0K |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $11M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $18M |
| PP&E (Net) | $57M |
| Goodwill | $82M |
| Intangible Assets | $50M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $192M |
| TOTAL ASSETS | $210M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $22M |
| Long-Term Debt | $81M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $113M |
| TOTAL LIABILITIES | $134M |
| Common Stock | $56.0K |
| Additional Paid-In Capital | $90M |
| Retained Earnings | -$15M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$54.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $75M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $75M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $210M |
| Total Debt | $113M |
| Net Debt | $102M |