| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $14M | $11M | — | 24.5% | — |
| Op. Income | -$463.5K | -$2M | — | 80.5% | — |
| Gross Margin | 61.8% | 28.6% | — | 33.1pp | — |
| Net Margin | -14.6% | -34.1% | — | 19.4pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.08 | $-0.14 | — | 42.3% | — |
| Free Cash Flow | -$3M | $2M | — | -274.3% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $14M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $14M |
| OPERATING INCOME | -$463.5K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $288.5K |
| Other Income/Expenses | -$556.6K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $989.6K |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$731.6K |
| EBITDA | $3M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $292.1K |
| Deferred Income Tax | -$85.6K |
| Other Non-Cash Items | $345.0K |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$171.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$171.0K |
| Net Debt Issuance | $1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $8M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $3M |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $17M |
| PP&E (Net) | $10M |
| Goodwill | $600M |
| Intangible Assets | $102M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $252.3K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $712M |
| TOTAL ASSETS | $729M |
| Account Payables | $17M |
| Short-Term Debt | $31M |
| Deferred Revenue | $5M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $80M |
| Long-Term Debt | $500.0K |
| Deferred Revenue NC | $18.8K |
| Deferred Tax Liabilities | $1M |
| Other Non-Current Liabilities | $55M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $57M |
| TOTAL LIABILITIES | $138M |
| Common Stock | $28 |
| Additional Paid-In Capital | $764M |
| Retained Earnings | -$170M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | -$5 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $591M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $591M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $729M |
| Total Debt | $32M |
| Net Debt | $24M |