| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $126M | — | $114M | — | 10.9% |
| Op. Income | -$8M | — | -$4M | — | -126.6% |
| Gross Margin | 47.4% | — | 52.0% | — | -4.5pp |
| Net Margin | -10.1% | — | -7.9% | — | -2.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.64 | — | $-0.10 | — | -540.0% |
| Free Cash Flow | -$8M | — | $5M | — | -253.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $126M |
| Cost of Revenue | $66M |
| GROSS PROFIT | $60M |
| R&D Expenses | $11M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $56M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $68M |
| Cost & Expenses | $134M |
| OPERATING INCOME | -$8M |
| Interest Income | $45.0K |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$11M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$22M |
| D&A | $9M |
| EBIT | -$8M |
| EBITDA | $434.0K |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$13M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | -$12M |
| OPERATING CASH FLOW | -$5M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | -$6M |
| Common Stock Repurchased | -$794.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $229.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $16M |
| FREE CASH FLOW | -$8M |
| Net Change in Cash | $8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $26M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $32M |
| Inventory | $18M |
| Other Current Assets | $9M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $88M |
| PP&E (Net) | $19M |
| Goodwill | $83M |
| Intangible Assets | $26M |
| Long-Term Investments | $5M |
| Tax Assets | $4M |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $142M |
| TOTAL ASSETS | $230M |
| Account Payables | $18M |
| Short-Term Debt | $9M |
| Deferred Revenue | $7M |
| Other Current Liabilities | $11M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $44M |
| Long-Term Debt | $25M |
| Deferred Revenue NC | $4M |
| Deferred Tax Liabilities | $5M |
| Other Non-Current Liabilities | -$2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $41M |
| TOTAL LIABILITIES | $85M |
| Common Stock | $373.0K |
| Additional Paid-In Capital | $234M |
| Retained Earnings | -$134M |
| Treasury Stock | -$8M |
| Accum. Other Comp. Income | $391.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $145M |
| Minority Interest | $86.0K |
| TOTAL EQUITY | $145M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $230M |
| Total Debt | $34M |
| Net Debt | $8M |