| Metric | Q2 2015 | Q1 2015 | Q2 2014 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $9M | — | $8M | — | 16.5% |
| Op. Income | $2M | — | $2M | — | -2.0% |
| Gross Margin | 39.2% | — | 37.2% | — | 2.1pp |
| Net Margin | 17.1% | — | 20.5% | — | -3.5pp |
| EPS (Diluted) | $1.30 | — | $1.34 | — | -3.0% |
| Free Cash Flow | -$1M | — | -$3M | — | 55.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $9M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $20.6K |
| Selling & Marketing | $637.9K |
| General & Administrative | $573.7K |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $30.1K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$33.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $608.5K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $204.1K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $9M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $20.6K |
| Selling & Marketing | $637.9K |
| General & Administrative | $573.7K |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $30.1K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$33.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $608.5K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $204.1K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $204.1K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $842.2K |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$551.4K |
| Capital Expenditure | -$613.8K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $9.7K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$604.1K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $881.7K |
| NET CASH FROM FINANCING | $881.7K |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$130.4K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $115.7K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $8M |
| Inventory | $3M |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $16M |
| PP&E (Net) | $11M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $55.7K |
| Other Non-Current Assets | -$1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $11M |
| TOTAL ASSETS | $27M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $820.1K |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $9M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $12M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $12M |
| Common Stock | $12.0K |
| Additional Paid-In Capital | $120.0K |
| Retained Earnings | $14M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $572.3K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $15M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $15M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $27M |
| Total Debt | $820.1K |
| Net Debt | $704.4K |