| Metric | FY 2017 | Prior Q | FY 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $313.2K | — | $427.0K | — | -26.6% |
| Op. Income | -$1M | — | -$2M | — | 42.7% |
| Gross Margin | 41.8% | — | 40.0% | — | 1.8pp |
| Net Margin | -403.6% | — | -521.8% | — | 118.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.27 | — | $-0.48 | — | 43.7% |
| Free Cash Flow | -$1M | — | -$2M | — | 44.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $313.2K |
| Cost of Revenue | $182.3K |
| GROSS PROFIT | $130.9K |
| R&D Expenses | $267.1K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $785 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $15.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $10.6K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $10.6K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | $192.9K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | $5 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$3.8K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$27.4K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $210.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | $57.9K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $53.1K |
| Inventory | $37.8K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1M |
| PP&E (Net) | $7.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $200.6K |
| Long-Term Investments | $57.2K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $15.4K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $280.1K |
| TOTAL ASSETS | $1M |
| Account Payables | $254.4K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $210.0K |
| Other Current Liabilities | $500.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $964.4K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1.5K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.5K |
| TOTAL LIABILITIES | $965.9K |
| Common Stock | $46.3K |
| Additional Paid-In Capital | $16M |
| Retained Earnings | -$16M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $456.2K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $456.2K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$1M |