| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $152M | $123M | $70M | 23.5% | 116.5% |
| Op. Income | $19M | $17M | $14M | 10.2% | 39.5% |
| Gross Margin | 2.0% | 2.1% | -1.4% | -0.1pp | 3.4pp |
| Net Margin | 7.7% | 23.5% | 4.5% | -15.8pp | 3.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.10 | $0.29 | $0.00 | -65.5% | 3025.0% |
| Free Cash Flow | $33M | $28M | $13M | 16.9% | 154.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $152M |
| Cost of Revenue | $149M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | -$16M |
| Operating Expenses | -$16M |
| Cost & Expenses | $133M |
| OPERATING INCOME | $19M |
| Interest Income | $7M |
| Interest Expense | $11M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | $15M |
| Income Tax Expense | -$5.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | -$3M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $19M |
| EBIT | $25M |
| EBITDA | $44M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $152M |
| Cost of Revenue | $149M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | -$16M |
| Operating Expenses | -$16M |
| Cost & Expenses | $133M |
| OPERATING INCOME | $19M |
| Interest Income | $7M |
| Interest Expense | $11M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | $15M |
| Income Tax Expense | -$5.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | -$3M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $19M |
| EBIT | $25M |
| EBITDA | $44M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $12M |
| Depreciation & Amortization | $19M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | $5M |
| OPERATING CASH FLOW | $39M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | -$27M |
| Purchases of Investments | -$39M |
| Sales/Maturities of Investments | $23M |
| Other Investing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$52M |
| Net Debt Issuance | $25M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$249.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $5M |
| FREE CASH FLOW | $33M |
| Net Change in Cash | -$8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $52M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $246M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$71M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $227M |
| PP&E (Net) | $69M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $104M |
| Long-Term Investments | $1.7B |
| Tax Assets | $1M |
| Other Non-Current Assets | $126M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.0B |
| TOTAL ASSETS | $2.2B |
| Account Payables | $120M |
| Short-Term Debt | $12M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$140M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $12M |
| Long-Term Debt | $1.1B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $79M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.3B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.3B |
| Common Stock | $677.0K |
| Additional Paid-In Capital | $588M |
| Retained Earnings | -$127M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $15M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $647M |
| Minority Interest | $257M |
| TOTAL EQUITY | $904M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.2B |
| Total Debt | $1.3B |
| Net Debt | $1.2B |