| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $8M | — | — | — | — |
| Op. Income | -$537.9K | — | — | — | — |
| Gross Margin | 5.2% | — | — | — | — |
| Net Margin | -6.8% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-0.02 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$1M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $8M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $425.6K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $437.3K |
| General & Administrative | $526.2K |
| SG&A Expenses | $963.5K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $963.5K |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | -$537.9K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $9.2K |
| Other Income/Expenses | -$14.5K |
| INCOME BEFORE TAX | -$552.4K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$552.4K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$552.4K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$552.4K |
| D&A | $65.2K |
| EBIT | -$543.1K |
| EBITDA | -$477.9K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$552.4K |
| Depreciation & Amortization | $65.2K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $401 |
| Change in Working Capital | -$670.3K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$11.5K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$11.5K |
| Net Debt Issuance | -$49.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$49.0K |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $326.3K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $6M |
| PP&E (Net) | $75.3K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $75.3K |
| TOTAL ASSETS | $6M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $971.8K |
| Other Current Liabilities | $41.8K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $16.9K |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $5.0K |
| Additional Paid-In Capital | $81.7K |
| Retained Earnings | $3M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | -$5.0K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6M |
| Total Debt | $50.8K |
| Net Debt | -$2M |