| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $334M | — | $243M | — | 37.5% |
| Op. Income | $43M | — | $57M | — | -25.0% |
| Gross Margin | 31.4% | — | 44.4% | — | -13.0pp |
| Net Margin | 17.6% | — | 19.5% | — | -1.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.11 | — | $0.08 | — | 34.1% |
| Free Cash Flow | $95M | — | $73M | — | 29.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $334M |
| Cost of Revenue | $229M |
| GROSS PROFIT | $105M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $35M |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $48M |
| Other Expenses | $14M |
| Operating Expenses | $62M |
| Cost & Expenses | $292M |
| OPERATING INCOME | $43M |
| Interest Income | $739.0K |
| Interest Expense | $25M |
| Other Income/Expenses | -$9M |
| INCOME BEFORE TAX | $34M |
| Income Tax Expense | -$25M |
| Net Income from Continuing Ops | $59M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $59M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $59M |
| D&A | $44M |
| EBIT | $57M |
| EBITDA | $100M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $334M |
| Cost of Revenue | $229M |
| GROSS PROFIT | $105M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $35M |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $48M |
| Other Expenses | $14M |
| Operating Expenses | $62M |
| Cost & Expenses | $292M |
| OPERATING INCOME | $43M |
| Interest Income | $739.0K |
| Interest Expense | $25M |
| Other Income/Expenses | -$9M |
| INCOME BEFORE TAX | $34M |
| Income Tax Expense | -$25M |
| Net Income from Continuing Ops | $59M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $59M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $59M |
| D&A | $44M |
| EBIT | $57M |
| EBITDA | $100M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $59M |
| Depreciation & Amortization | $44M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$25M |
| Other Non-Cash Items | $10M |
| Change in Working Capital | $45M |
| OPERATING CASH FLOW | $134M |
| Capital Expenditure | -$39M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $20M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$15M |
| Net Debt Issuance | -$89M |
| Common Stock Repurchased | -$12M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$6M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$107M |
| FREE CASH FLOW | $95M |
| Net Change in Cash | $10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $200M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $117M |
| Inventory | $434M |
| Other Current Assets | $836.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $762M |
| PP&E (Net) | $1.7B |
| Goodwill | $17M |
| Intangible Assets | $15M |
| Long-Term Investments | $48M |
| Tax Assets | $10M |
| Other Non-Current Assets | $28M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.8B |
| TOTAL ASSETS | $2.6B |
| Account Payables | $152M |
| Short-Term Debt | $157M |
| Deferred Revenue | $9M |
| Other Current Liabilities | $16M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $357M |
| Long-Term Debt | $705M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $266M |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.2B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.5B |
| Common Stock | $184M |
| Additional Paid-In Capital | $851M |
| Retained Earnings | $116M |
| Treasury Stock | -$17M |
| Accum. Other Comp. Income | -$412M |
| Other Equity | $290M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.0B |
| Minority Interest | $36M |
| TOTAL EQUITY | $1.0B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.6B |
| Total Debt | $1.1B |
| Net Debt | $865M |