| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$3M | -$2M | -$760.3K | -23.6% | -287.0% |
| EPS (Diluted) | $-898.70 | $-673.15 | $-3481.28 | -33.5% | 74.2% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$3M | -$388.7K | 34.0% | -443.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $296.2K |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $222.6K |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Other Income/Expenses | $214.6K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $4.2K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$899 |
| EPS Diluted | -$899 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $4.2K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $176.6K |
| Change in Working Capital | $442.2K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$7.6K |
| Acquisitions (Net) | $737 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$11.9K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$18.6K |
| Net Debt Issuance | -$746.5K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4.2K |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $8M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $32.3K |
| Inventory | $246.4K |
| Other Current Assets | -$151.8K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $8M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $50.6K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4M |
| TOTAL ASSETS | $12M |
| Account Payables | $551.3K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $890.9K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $47.3K |
| Deferred Revenue NC | $13.0K |
| Deferred Tax Liabilities | -$13.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $26M |
| Additional Paid-In Capital | $2M |
| Retained Earnings | -$20M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$33.1K |
| Other Equity | $93.3K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $8M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $8M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $12M |
| Total Debt | $47.3K |
| Net Debt | -$8M |