| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $15.7K | — | $0 | — | — |
| Op. Income | -$2M | — | -$2M | — | -46.0% |
| Gross Margin | 55.5% | — | — | — | — |
| Net Margin | -18378.5% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-1606.79 | — | $-2562.50 | — | 37.3% |
| Free Cash Flow | -$1M | — | -$942.4K | — | -39.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $15.7K |
| Cost of Revenue | $7.0K |
| GROSS PROFIT | $8.7K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $407.1K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $447.0K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $78.9K |
| Other Income/Expenses | -$448.6K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $3.0K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$1.6K |
| EPS Diluted | -$1.6K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $3.0K |
| Stock-Based Compensation | $355.1K |
| Deferred Income Tax | $11.4K |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $197.7K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | $5 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | -$83.6K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $321.4K |
| NET CASH FROM FINANCING | $862.8K |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$447.2K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $16.6K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $15.7K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $103.3K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $139.5K |
| PP&E (Net) | $9.3K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $141.5K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $150.8K |
| TOTAL ASSETS | $290.3K |
| Account Payables | $814.1K |
| Short-Term Debt | $73.6K |
| Deferred Revenue | $201.5K |
| Other Current Liabilities | $153.6K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $116.1K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $113.8K |
| Additional Paid-In Capital | $4M |
| Retained Earnings | -$6M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$2M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $290.3K |
| Total Debt | $189.7K |
| Net Debt | $173.1K |