| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $31M | $5M | $13.6K | 488.0% | 230676.3% |
| Op. Income | $5M | $374.2K | -$210.0K | 1252.8% | 2511.0% |
| Gross Margin | 18.8% | 13.4% | 36.3% | 5.4pp | -17.5pp |
| Net Margin | 12.2% | 3.8% | -2142.9% | 8.4pp | 2155.2pp |
| EPS (Diluted) | $8.50 | $0.50 | $-0.67 | 1600.0% | 1368.7% |
| Free Cash Flow | $417.9K | -$2M | -$708.9K | 118.3% | 159.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $31M |
| Cost of Revenue | $25M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $3.5K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $817.5K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $821.0K |
| Cost & Expenses | $26M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $23.8K |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $92.1K |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $9 |
| EPS Diluted | $9 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $31M |
| Cost of Revenue | $25M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $3.5K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $817.5K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $821.0K |
| Cost & Expenses | $26M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $23.8K |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $92.1K |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $9 |
| EPS Diluted | $9 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $4M |
| Depreciation & Amortization | $92.1K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$130.2K |
| Other Non-Cash Items | -$22.1K |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | $757.6K |
| Capital Expenditure | -$339.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$339.7K |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $33.7K |
| NET CASH FROM FINANCING | $16M |
| FREE CASH FLOW | $417.9K |
| Net Change in Cash | $17M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $18M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $22M |
| Other Current Assets | $26.6K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $89M |
| PP&E (Net) | $564.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $8.6K |
| Long-Term Investments | -$8.6K |
| Tax Assets | $129.0K |
| Other Non-Current Assets | $8.6K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $701.6K |
| TOTAL ASSETS | $89M |
| Account Payables | $14M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $42M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $64M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $147.8K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $147.8K |
| TOTAL LIABILITIES | $64M |
| Common Stock | $26.4K |
| Additional Paid-In Capital | $26M |
| Retained Earnings | -$1M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $476.8K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $25M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $25M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $89M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$17M |