| Metric | Q4 2017 | Q3 2017 | Q4 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $10M | $11M | $23M | -13.7% | -56.7% |
| Op. Income | -$90M | -$79M | -$57M | -14.1% | -57.0% |
| Gross Margin | -688.0% | -542.0% | -185.6% | -146.0pp | -502.4pp |
| Net Margin | -901.0% | -679.1% | -249.4% | -221.8pp | -651.6pp |
| EPS (Diluted) | $-1.81 | $-1.59 | $-1.34 | -13.8% | -35.1% |
| Free Cash Flow | -$76M | -$80M | -$52M | 5.0% | -44.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $10M |
| Cost of Revenue | $77M |
| GROSS PROFIT | -$67M |
| R&D Expenses | $77M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $23M |
| SG&A Expenses | $23M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $100M |
| Cost & Expenses | $100M |
| OPERATING INCOME | -$90M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$88M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$88M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$88M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$88M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$90M |
| EBITDA | -$88M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$88M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $13M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$36.0K |
| Change in Working Capital | -$468.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$74M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$84M |
| Sales/Maturities of Investments | $127M |
| Other Investing Activities | $43M |
| NET CASH FROM INVESTING | $42M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | -$76M |
| Net Change in Cash | -$30M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $568M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | -$144M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $445M |
| PP&E (Net) | $24M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $144M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $891.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $169M |
| TOTAL ASSETS | $614M |
| Account Payables | $23M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $164M |
| Other Current Liabilities | $19M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $95M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $126M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $18M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $144M |
| TOTAL LIABILITIES | $239M |
| Common Stock | $49.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.2B |
| Retained Earnings | -$798M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $376M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $376M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $614M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$568M |