| Metric | FY 2014 | Prior Q | FY 2013 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $65M | — | $26M | — | 155.8% |
| Op. Income | -$54M | — | -$39M | — | -39.2% |
| Gross Margin | -53.6% | — | -113.3% | — | 59.8pp |
| Net Margin | -81.9% | — | -154.2% | — | 72.4pp |
| EPS (Diluted) | $-1.59 | — | $-2.56 | — | 37.9% |
| Free Cash Flow | -$62M | — | -$58M | — | -6.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $65M |
| Cost of Revenue | $100M |
| GROSS PROFIT | -$35M |
| R&D Expenses | $100M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $119M |
| Cost & Expenses | $119M |
| OPERATING INCOME | -$54M |
| Interest Income | $203.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $203.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$54M |
| Income Tax Expense | -$426.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$54M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$54M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$54M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$54M |
| EBITDA | -$53M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$54M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $12M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $538.0K |
| Change in Working Capital | -$19M |
| OPERATING CASH FLOW | -$59M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$837M |
| Sales/Maturities of Investments | $506M |
| Other Investing Activities | $571.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$333M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $335M |
| FREE CASH FLOW | -$62M |
| Net Change in Cash | -$58M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $14M |
| Short-Term Investments | $328M |
| Net Receivables | $13M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $360M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $125M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $590.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $132M |
| TOTAL ASSETS | $492M |
| Account Payables | $11M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $36M |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $61M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $3M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $6M |
| TOTAL LIABILITIES | $68M |
| Common Stock | $37.0K |
| Additional Paid-In Capital | $591M |
| Retained Earnings | -$167M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$57.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $424M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $424M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $492M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$14M |