| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $333M | $278M | $261M | 19.8% | 27.4% |
| Op. Income | $139M | $76M | $89M | 83.6% | 56.7% |
| Gross Margin | 48.1% | 37.5% | 39.5% | 10.6pp | 8.6pp |
| Net Margin | 21.1% | 15.2% | 28.8% | 5.9pp | -7.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.17 | $0.10 | $0.19 | 70.0% | -10.5% |
| Free Cash Flow | $107M | $25M | $62M | 329.3% | 73.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $333M |
| Cost of Revenue | $173M |
| GROSS PROFIT | $160M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $21M |
| Cost & Expenses | $194M |
| OPERATING INCOME | $139M |
| Interest Income | $100.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$11M |
| INCOME BEFORE TAX | $128M |
| Income Tax Expense | $58M |
| Net Income from Continuing Ops | $70M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $70M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $70M |
| D&A | $52M |
| EBIT | $139M |
| EBITDA | $191M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $333M |
| Cost of Revenue | $173M |
| GROSS PROFIT | $160M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $21M |
| Cost & Expenses | $194M |
| OPERATING INCOME | $139M |
| Interest Income | $100.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$11M |
| INCOME BEFORE TAX | $128M |
| Income Tax Expense | $58M |
| Net Income from Continuing Ops | $70M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $70M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $70M |
| D&A | $52M |
| EBIT | $139M |
| EBITDA | $191M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $70M |
| Depreciation & Amortization | $52M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | $58M |
| Other Non-Cash Items | -$14M |
| Change in Working Capital | $22M |
| OPERATING CASH FLOW | $195M |
| Capital Expenditure | -$88M |
| Acquisitions (Net) | -$37M |
| Purchases of Investments | -$200.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$126M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$8M |
| Other Financing Activities | $4M |
| NET CASH FROM FINANCING | $6M |
| FREE CASH FLOW | $107M |
| Net Change in Cash | $73M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $314M |
| Short-Term Investments | $64M |
| Net Receivables | $38M |
| Inventory | $234M |
| Other Current Assets | $14M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $664M |
| PP&E (Net) | $3.2B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $306M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.5B |
| TOTAL ASSETS | $4.2B |
| Account Payables | $195M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $8M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $218M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $756M |
| Other Non-Current Liabilities | $130M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $886M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.1B |
| Common Stock | $3.8B |
| Additional Paid-In Capital | $88M |
| Retained Earnings | -$783M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$13M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.2B |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$314M |