| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $261M | $252M | $191M | 3.8% | 36.5% |
| Op. Income | $89M | $75M | $26M | 18.1% | 244.7% |
| Gross Margin | 39.5% | 38.3% | 20.6% | 1.2pp | 19.0pp |
| Net Margin | 28.8% | 19.2% | 3.3% | 9.5pp | 25.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.19 | $0.12 | $0.02 | 58.3% | 1072.8% |
| Free Cash Flow | $62M | $11M | $7M | 486.7% | 819.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $261M |
| Cost of Revenue | $158M |
| GROSS PROFIT | $103M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $15M |
| Cost & Expenses | $172M |
| OPERATING INCOME | $89M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $700.0K |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | $92M |
| Income Tax Expense | $17M |
| Net Income from Continuing Ops | $75M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $75M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $75M |
| D&A | $46M |
| EBIT | $93M |
| EBITDA | $139M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $261M |
| Cost of Revenue | $158M |
| GROSS PROFIT | $103M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $15M |
| Cost & Expenses | $172M |
| OPERATING INCOME | $89M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $700.0K |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | $92M |
| Income Tax Expense | $17M |
| Net Income from Continuing Ops | $75M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $75M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $75M |
| D&A | $46M |
| EBIT | $93M |
| EBITDA | $139M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $75M |
| Depreciation & Amortization | $46M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $17M |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | $142M |
| Capital Expenditure | -$80M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$600.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $100.0K |
| Other Investing Activities | -$200.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$81M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$9M |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$7M |
| FREE CASH FLOW | $62M |
| Net Change in Cash | $55M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $189M |
| Short-Term Investments | $20M |
| Net Receivables | $36M |
| Inventory | $269M |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $535M |
| PP&E (Net) | $3.2B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $61M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.3B |
| TOTAL ASSETS | $3.8B |
| Account Payables | $175M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $212M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $666M |
| Other Non-Current Liabilities | $116M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $782M |
| TOTAL LIABILITIES | $994M |
| Common Stock | $3.7B |
| Additional Paid-In Capital | $87M |
| Retained Earnings | -$944M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$20M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.9B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.9B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.8B |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$189M |