| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $824M | — | $748M | — | 10.1% |
| Op. Income | $15M | — | $228M | — | -93.5% |
| Gross Margin | 35.2% | — | 36.4% | — | -1.3pp |
| Net Margin | -8.1% | — | 19.3% | — | -27.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.17 | — | $0.37 | — | -145.9% |
| Free Cash Flow | -$8M | — | $68M | — | -111.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $824M |
| Cost of Revenue | $534M |
| GROSS PROFIT | $290M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $36M |
| SG&A Expenses | $36M |
| Other Expenses | $239M |
| Operating Expenses | $275M |
| Cost & Expenses | $809M |
| OPERATING INCOME | $15M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$13M |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $69M |
| Net Income from Continuing Ops | -$67M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$67M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$67M |
| D&A | $171M |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $178M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$67M |
| Depreciation & Amortization | $171M |
| Stock-Based Compensation | $11M |
| Deferred Income Tax | $69M |
| Other Non-Cash Items | $200M |
| Change in Working Capital | -$28M |
| OPERATING CASH FLOW | $357M |
| Capital Expenditure | -$364M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$9M |
| Sales/Maturities of Investments | $26M |
| Other Investing Activities | -$10M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$357M |
| Net Debt Issuance | -$200.0K |
| Common Stock Repurchased | -$12M |
| Common Dividends Paid | -$35M |
| Other Financing Activities | -$900.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$47M |
| FREE CASH FLOW | -$8M |
| Net Change in Cash | -$48M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $173M |
| Short-Term Investments | $24M |
| Net Receivables | $40M |
| Inventory | $199M |
| Other Current Assets | $13M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $459M |
| PP&E (Net) | $3.1B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $54M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.2B |
| TOTAL ASSETS | $3.6B |
| Account Payables | $138M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $16M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $157M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $623M |
| Other Non-Current Liabilities | $105M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $729M |
| TOTAL LIABILITIES | $886M |
| Common Stock | $3.7B |
| Additional Paid-In Capital | $90M |
| Retained Earnings | -$1.0B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.7B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.7B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.6B |
| Total Debt | $400.0K |
| Net Debt | -$172M |