| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $659.3K | $436.9K | $601.8K | 50.9% | 9.6% |
| Op. Income | -$287.6K | -$279.7K | -$366.4K | -2.8% | 21.5% |
| Gross Margin | 9.4% | 16.6% | -0.3% | -7.2pp | 9.7pp |
| Net Margin | -36.2% | -47.1% | -53.7% | 10.9pp | 17.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.02 | $-0.02 | $-0.03 | -15.9% | 26.3% |
| Free Cash Flow | -$55.9K | -$267.0K | -$118.1K | 79.1% | 52.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $659.3K |
| Cost of Revenue | $597.2K |
| GROSS PROFIT | $62.1K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $299.0K |
| SG&A Expenses | $299.0K |
| Other Expenses | $50.7K |
| Operating Expenses | $349.7K |
| Cost & Expenses | $946.9K |
| OPERATING INCOME | -$287.6K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4.0K |
| Other Income/Expenses | $4.1K |
| INCOME BEFORE TAX | -$283.6K |
| Income Tax Expense | -$45.2K |
| Net Income from Continuing Ops | -$238.4K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$238.4K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$238.4K |
| D&A | $50.7K |
| EBIT | -$287.6K |
| EBITDA | -$236.9K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$238.4K |
| Depreciation & Amortization | $50.7K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $70.0K |
| Change in Working Capital | $61.7K |
| OPERATING CASH FLOW | -$55.9K |
| Capital Expenditure | $5 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$6.8K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6.8K |
| Net Debt Issuance | $19.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1.3K |
| NET CASH FROM FINANCING | $17.7K |
| FREE CASH FLOW | -$55.9K |
| Net Change in Cash | -$45.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $457.1K |
| Short-Term Investments | $6.8K |
| Net Receivables | $20.8K |
| Inventory | $55.8K |
| Other Current Assets | $584.8K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $227.2K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4M |
| TOTAL ASSETS | $5M |
| Account Payables | $230.8K |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $162.2K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $98.4K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $60.1K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $738.9K |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $10.9K |
| Additional Paid-In Capital | $2M |
| Retained Earnings | -$1M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$11.6K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | $3M |