| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $648.5K | $2M | $694.6K | -58.3% | -6.6% |
| Op. Income | -$94.8K | $480.1K | -$37.6K | -119.7% | -152.1% |
| Gross Margin | 43.2% | 68.7% | -5.4% | -25.6pp | 48.6pp |
| Net Margin | -10.7% | 21.2% | -4.1% | -31.9pp | -6.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | $0.03 | $-0.00 | -121.1% | -146.2% |
| Free Cash Flow | -$84.3K | $370.2K | -$74.9K | -122.8% | -12.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $648.5K |
| Cost of Revenue | $368.7K |
| GROSS PROFIT | $279.9K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $324.6K |
| SG&A Expenses | $324.6K |
| Other Expenses | $50.0K |
| Operating Expenses | $374.6K |
| Cost & Expenses | $743.3K |
| OPERATING INCOME | -$94.8K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $6.3K |
| Other Income/Expenses | $3.5K |
| INCOME BEFORE TAX | -$91.2K |
| Income Tax Expense | -$22.1K |
| Net Income from Continuing Ops | -$69.1K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$69.1K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$69.1K |
| D&A | $50.0K |
| EBIT | -$94.8K |
| EBITDA | -$44.7K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$69.1K |
| Depreciation & Amortization | $50.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | -$56.5K |
| OPERATING CASH FLOW | -$75.6K |
| Capital Expenditure | -$8.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$8.7K |
| Net Debt Issuance | $48.4K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$47.3K |
| NET CASH FROM FINANCING | $1.1K |
| FREE CASH FLOW | -$84.3K |
| Net Change in Cash | -$83.3K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $799.1K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $14.6K |
| Inventory | $54.8K |
| Other Current Assets | $559.5K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $111.8K |
| Other Non-Current Assets | $1.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4M |
| TOTAL ASSETS | $5M |
| Account Payables | $217.3K |
| Short-Term Debt | $109.3K |
| Deferred Revenue | $180.1K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $137.3K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $61.7K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $272.7K |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $10.9K |
| Additional Paid-In Capital | $2M |
| Retained Earnings | -$578.3K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | -$18.2K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5M |
| Total Debt | $481.5K |
| Net Debt | -$317.6K |