| Metric | Q4 2017 | Q3 2017 | Q4 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $8M | $3M | $6M | 148.7% | 49.8% |
| Op. Income | -$30M | -$32M | -$20M | 5.3% | -52.4% |
| Gross Margin | -281.5% | -667.7% | -366.0% | 386.1pp | 84.5pp |
| Net Margin | -419.4% | -1096.7% | -468.5% | 677.3pp | 49.1pp |
| EPS (Diluted) | $-6.94 | $-7.38 | $-5.98 | 6.0% | -16.1% |
| Free Cash Flow | -$27M | -$27M | -$20M | 1.8% | -30.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $8M |
| Cost of Revenue | $32M |
| GROSS PROFIT | -$24M |
| R&D Expenses | $32M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | -$5M |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $42M |
| OPERATING INCOME | -$30M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | -$35M |
| Income Tax Expense | -$5M |
| Net Income from Continuing Ops | -$35M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$35M |
| Net Income Deductions | -$493 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$35M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$30M |
| EBITDA | -$28M |
| EPS | -$7 |
| EPS Diluted | -$7 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$35M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $43.4K |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$26M |
| Capital Expenditure | -$753.9K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $5M |
| Other Investing Activities | $5M |
| NET CASH FROM INVESTING | $4M |
| Net Debt Issuance | $15M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2.5K |
| NET CASH FROM FINANCING | $17M |
| FREE CASH FLOW | -$27M |
| Net Change in Cash | -$5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $60M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $79.5K |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $74M |
| PP&E (Net) | $26M |
| Goodwill | $23M |
| Intangible Assets | $32M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $82M |
| TOTAL ASSETS | $138M |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $21M |
| Deferred Revenue | $4M |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $56M |
| Long-Term Debt | $142M |
| Deferred Revenue NC | $8M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $158M |
| TOTAL LIABILITIES | $214M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $952M |
| Retained Earnings | -$1.0B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$76M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$76M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $138M |
| Total Debt | $163M |
| Net Debt | $103M |