| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $364M | $355M | $262M | 2.6% | 39.1% |
| Op. Income | -$277M | -$227M | -$150M | -22.4% | -85.2% |
| Gross Margin | 49.8% | 56.7% | 60.2% | -6.9pp | -10.4pp |
| Net Margin | -51.2% | -15.4% | -58.5% | -35.8pp | 7.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.65 | $-0.19 | $-0.48 | -242.1% | -35.4% |
| Free Cash Flow | -$112M | -$49M | -$28M | -127.3% | -302.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $364M |
| Cost of Revenue | $183M |
| GROSS PROFIT | $181M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $169M |
| General & Administrative | $158M |
| SG&A Expenses | $326M |
| Other Expenses | $132M |
| Operating Expenses | $459M |
| Cost & Expenses | $641M |
| OPERATING INCOME | -$277M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $19M |
| Other Income/Expenses | $73M |
| INCOME BEFORE TAX | -$205M |
| Income Tax Expense | -$18M |
| Net Income from Continuing Ops | -$186M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$186M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$186M |
| D&A | $17M |
| EBIT | -$185M |
| EBITDA | -$168M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$186M |
| Depreciation & Amortization | $17M |
| Stock-Based Compensation | $111M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $654.0K |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$59M |
| Capital Expenditure | -$52M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$1.1B |
| Sales/Maturities of Investments | $119M |
| Other Investing Activities | -$47M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1.0B |
| Net Debt Issuance | -$11M |
| Common Stock Repurchased | -$2.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$18M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$29M |
| FREE CASH FLOW | -$112M |
| Net Change in Cash | -$1.1B |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.3B |
| Short-Term Investments | $1.6B |
| Net Receivables | $162M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $2.6B |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5.7B |
| PP&E (Net) | $222M |
| Goodwill | $540M |
| Intangible Assets | $79M |
| Long-Term Investments | $43M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $413M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.3B |
| TOTAL ASSETS | $7.0B |
| Account Payables | $33M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $107M |
| Long-Term Debt | $4.1B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $105M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4.2B |
| TOTAL LIABILITIES | $4.4B |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $4.2B |
| Retained Earnings | -$1.6B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$7M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.6B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $7.0B |
| Total Debt | $4.1B |
| Net Debt | $2.9B |