| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $362M | $364M | $269M | -0.7% | 34.2% |
| Op. Income | -$287M | -$277M | -$166M | -3.7% | -73.1% |
| Gross Margin | 44.9% | 49.8% | 61.7% | -4.9pp | -16.8pp |
| Net Margin | -69.5% | -51.2% | -113.8% | -18.3pp | 44.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.86 | $-0.65 | $-1.13 | -32.3% | 23.9% |
| Free Cash Flow | $20M | -$112M | $349M | 118.0% | -94.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $362M |
| Cost of Revenue | $199M |
| GROSS PROFIT | $162M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $164M |
| General & Administrative | $161M |
| SG&A Expenses | $325M |
| Other Expenses | $125M |
| Operating Expenses | $450M |
| Cost & Expenses | $649M |
| OPERATING INCOME | -$287M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $25M |
| Other Income/Expenses | $36M |
| INCOME BEFORE TAX | -$251M |
| Income Tax Expense | -$180.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$251M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$251M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$251M |
| D&A | $21M |
| EBIT | -$226M |
| EBITDA | -$206M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$251M |
| Depreciation & Amortization | $21M |
| Stock-Based Compensation | $120M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $148M |
| Change in Working Capital | $13M |
| OPERATING CASH FLOW | $51M |
| Capital Expenditure | -$31M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$105M |
| Sales/Maturities of Investments | $464M |
| Other Investing Activities | -$211M |
| NET CASH FROM INVESTING | $117M |
| Net Debt Issuance | $233M |
| Common Stock Repurchased | -$109.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$34M |
| NET CASH FROM FINANCING | $200M |
| FREE CASH FLOW | $20M |
| Net Change in Cash | $363M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.5B |
| Short-Term Investments | $1.2B |
| Net Receivables | $148M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $2.9B |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5.9B |
| PP&E (Net) | $256M |
| Goodwill | $525M |
| Intangible Assets | $71M |
| Long-Term Investments | $43M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $371M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.3B |
| TOTAL ASSETS | $7.2B |
| Account Payables | $35M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $102M |
| Long-Term Debt | $4.3B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $125M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4.5B |
| TOTAL LIABILITIES | $4.6B |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $4.5B |
| Retained Earnings | -$1.9B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$34M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.6B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $7.2B |
| Total Debt | $4.4B |
| Net Debt | $2.8B |