| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $269M | $262M | $174M | 2.9% | 54.8% |
| Op. Income | -$166M | -$150M | -$33M | -11.0% | -398.8% |
| Gross Margin | 61.7% | 60.2% | 72.8% | 1.4pp | -11.1pp |
| Net Margin | -113.8% | -58.5% | -2.3% | -55.3pp | -111.6pp |
| EPS (Diluted) | $-1.13 | $-0.48 | $-0.06 | -135.4% | -1696.5% |
| Free Cash Flow | $349M | -$28M | -$6M | 1356.9% | 5488.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $269M |
| Cost of Revenue | $103M |
| GROSS PROFIT | $166M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $64M |
| General & Administrative | $136M |
| SG&A Expenses | $200M |
| Other Expenses | $132M |
| Operating Expenses | $332M |
| Cost & Expenses | $435M |
| OPERATING INCOME | -$166M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $17M |
| Other Income/Expenses | -$140M |
| INCOME BEFORE TAX | -$306M |
| Income Tax Expense | $171.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$307M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$307M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$307M |
| D&A | $11M |
| EBIT | -$290M |
| EBITDA | -$279M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$307M |
| Depreciation & Amortization | $11M |
| Stock-Based Compensation | $93M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $157M |
| Change in Working Capital | $411M |
| OPERATING CASH FLOW | $365M |
| Capital Expenditure | -$16M |
| Acquisitions (Net) | -$6M |
| Purchases of Investments | -$444M |
| Sales/Maturities of Investments | $889.0K |
| Other Investing Activities | -$164M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$630M |
| Net Debt Issuance | $253M |
| Common Stock Repurchased | -$4.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$9M |
| NET CASH FROM FINANCING | $244M |
| FREE CASH FLOW | $349M |
| Net Change in Cash | -$17M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.4B |
| Short-Term Investments | $456M |
| Net Receivables | $101M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $2.4B |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $4.4B |
| PP&E (Net) | $143M |
| Goodwill | $541M |
| Intangible Assets | $71M |
| Long-Term Investments | $11M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $242M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.0B |
| TOTAL ASSETS | $5.4B |
| Account Payables | $426M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $480M |
| Long-Term Debt | $2.1B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $325M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2.5B |
| TOTAL LIABILITIES | $3.0B |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $3.6B |
| Retained Earnings | -$1.2B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.4B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5.4B |
| Total Debt | $2.2B |
| Net Debt | $780M |