| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $89M | $76M | $61M | 16.9% | 46.9% |
| Op. Income | $609.0K | -$1M | -$366.0K | 156.9% | 266.4% |
| Gross Margin | 10.7% | 18.5% | 17.9% | -7.8pp | -7.3pp |
| Net Margin | -3.9% | -1.4% | -0.6% | -2.5pp | -3.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.03 | $-0.07 | $-0.02 | 59.2% | -19.8% |
| Free Cash Flow | $4M | -$5M | -$1M | 182.3% | 513.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $89M |
| Cost of Revenue | $80M |
| GROSS PROFIT | $10M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $88M |
| OPERATING INCOME | $609.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$695.2K |
| INCOME BEFORE TAX | -$86.2K |
| Income Tax Expense | $970.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$2M |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $27.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $71.0K |
| EBITDA | $2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $79.0K |
| Other Non-Cash Items | $315.0K |
| Change in Working Capital | $7M |
| OPERATING CASH FLOW | $5M |
| Capital Expenditure | -$788.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$788.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $4M |
| NET CASH FROM FINANCING | $4M |
| FREE CASH FLOW | $4M |
| Net Change in Cash | $7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $21M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $72M |
| Inventory | $24M |
| Other Current Assets | $922.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $118M |
| PP&E (Net) | $121M |
| Goodwill | $50M |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $118M |
| Tax Assets | -$118M |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $175M |
| TOTAL ASSETS | $294M |
| Account Payables | $35M |
| Short-Term Debt | $151M |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $11M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $197M |
| Long-Term Debt | $38M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $18M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $56M |
| TOTAL LIABILITIES | $252M |
| Common Stock | $120M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$87M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $34M |
| Minority Interest | $7M |
| TOTAL EQUITY | $41M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $294M |
| Total Debt | $188M |
| Net Debt | $167M |