| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.3B | $1.1B | $1.2B | 12.9% | 7.5% |
| Op. Income | $101M | $78M | $65M | 29.9% | 54.9% |
| Gross Margin | 34.6% | 36.0% | 33.1% | -1.4pp | 1.5pp |
| Net Margin | 6.0% | 5.9% | 4.0% | 0.1pp | 1.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.39 | $0.34 | $0.25 | 14.7% | 56.0% |
| Free Cash Flow | $18M | -$74M | $110M | 123.6% | -84.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.3B |
| Cost of Revenue | $845M |
| GROSS PROFIT | $446M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $345M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $345M |
| Cost & Expenses | $1.2B |
| OPERATING INCOME | $101M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | -$730.0K |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $104M |
| Income Tax Expense | $26M |
| Net Income from Continuing Ops | $77M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $77M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $77M |
| D&A | $55M |
| EBIT | $104M |
| EBITDA | $158M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.3B |
| Cost of Revenue | $845M |
| GROSS PROFIT | $446M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $345M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $345M |
| Cost & Expenses | $1.2B |
| OPERATING INCOME | $101M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | -$730.0K |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $104M |
| Income Tax Expense | $26M |
| Net Income from Continuing Ops | $77M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $77M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $77M |
| D&A | $55M |
| EBIT | $104M |
| EBITDA | $158M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $77M |
| Depreciation & Amortization | $55M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | -$59M |
| OPERATING CASH FLOW | $78M |
| Capital Expenditure | -$61M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$65M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$96M |
| Common Dividends Paid | -$24M |
| Other Financing Activities | -$221.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$120M |
| FREE CASH FLOW | $18M |
| Net Change in Cash | -$109M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $192M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $232M |
| Inventory | $664M |
| Other Current Assets | $161M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.2B |
| PP&E (Net) | $1.9B |
| Goodwill | $225M |
| Intangible Assets | $44M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $87M |
| Other Non-Current Assets | $60M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.3B |
| TOTAL ASSETS | $3.5B |
| Account Payables | $260M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $52M |
| Other Current Liabilities | $78M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $794M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $36M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.8B |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $354M |
| Retained Earnings | $2.3B |
| Treasury Stock | -$943M |
| Accum. Other Comp. Income | -$39M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.7B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.7B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.5B |
| Total Debt | $1.3B |
| Net Debt | $1.1B |