| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$4M | -$3M | -$3M | -12.3% | -25.2% |
| EPS (Diluted) | $-13.80 | $-12.20 | $-12.40 | -13.1% | -11.3% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$3M | -$2M | 12.0% | -13.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $593.4K |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $279.4K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $101.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $101.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $91.5K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$14 |
| EPS Diluted | -$14 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $91.5K |
| Stock-Based Compensation | $573.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2.7K |
| Change in Working Capital | $421.2K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$8.8K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$8.8K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$9.4K |
| NET CASH FROM FINANCING | $177.1K |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $8M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $8M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $1.2K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $120.8K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $10M |
| Account Payables | $693.2K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $724.8K |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $2.6K |
| Additional Paid-In Capital | $160M |
| Retained Earnings | -$152M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$1.6K |
| Other Equity | $280 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $8M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $8M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $10M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | -$7M |