| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $132.0K | — | -100.0% |
| Op. Income | -$4M | -$3M | -$2M | -26.1% | -82.5% |
| EPS (Diluted) | $-18.40 | $-18.80 | $-13.00 | 2.1% | -41.5% |
| Free Cash Flow | -$4M | -$3M | -$2M | -30.6% | -88.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $852.5K |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | -$852.5K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$142.1K |
| INCOME BEFORE TAX | -$4M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $52.6K |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | -$18 |
| EPS Diluted | -$18 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4M |
| Depreciation & Amortization | $52.6K |
| Stock-Based Compensation | $313.5K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $144.0K |
| Change in Working Capital | $420.6K |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$739.2K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$739.2K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$8.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $8M |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | $5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $20M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $114.8K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $21M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $1.9K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $120.8K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $23M |
| Account Payables | $361.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $574.2K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $22.9K |
| Additional Paid-In Capital | $157M |
| Retained Earnings | -$137M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $276 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $20M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $20M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $23M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | -$18M |