| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $75.7K | $53.4K | $42.6K | 41.8% | 77.8% |
| Op. Income | -$1M | -$2M | -$1M | 2.1% | -9.6% |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | 100.0% | 0.0pp | 0.0pp |
| Net Margin | -1956.4% | -2842.2% | -3166.8% | 885.8pp | 1210.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.07 | $-0.07 | $-0.07 | 0.0% | 0.0% |
| Free Cash Flow | -$1M | -$1M | -$925.8K | -3.2% | -43.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $75.7K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $75.7K |
| R&D Expenses | $581.5K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $884.7K |
| SG&A Expenses | $884.7K |
| Other Expenses | $83.3K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4.9K |
| Other Income/Expenses | -$7.9K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $83.3K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $83.3K |
| Stock-Based Compensation | $351.6K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2.0K |
| Change in Working Capital | -$183.7K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$95.4K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$95.4K |
| Net Debt Issuance | -$12.3K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$147.1K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $235.2K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $5M |
| Account Payables | $274.5K |
| Short-Term Debt | $2.9K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $306.1K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $79.3K |
| TOTAL LIABILITIES | $385.4K |
| Common Stock | $14M |
| Additional Paid-In Capital | $4M |
| Retained Earnings | -$15M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $1M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $4M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5M |
| Total Debt | $110.9K |
| Net Debt | -$1M |