| Metric | Q3 2021 | Q2 2021 | Q3 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $27.7K | $0 | $14.6K | — | 89.4% |
| Op. Income | -$91.8K | -$148.2K | -$60.6K | 38.1% | -51.4% |
| Gross Margin | 100.0% | — | 100.0% | — | 0.0pp |
| Net Margin | -365.2% | — | -282.4% | — | -82.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.02 | $-0.06 | $-0.02 | 59.8% | -5.3% |
| Free Cash Flow | -$175.7K | -$57.7K | $0 | -204.8% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $27.7K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $27.7K |
| R&D Expenses | $87.7K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $21.5K |
| SG&A Expenses | $21.5K |
| Other Expenses | $10.3K |
| Operating Expenses | $119.5K |
| Cost & Expenses | $119.5K |
| OPERATING INCOME | -$91.8K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $10.7K |
| Other Income/Expenses | -$9.3K |
| INCOME BEFORE TAX | -$101.1K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$101.1K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$101.1K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$101.1K |
| D&A | $10.3K |
| EBIT | -$90.1K |
| EBITDA | -$79.7K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$101.1K |
| Depreciation & Amortization | $10.3K |
| Stock-Based Compensation | $3.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $6.0K |
| Change in Working Capital | -$89.4K |
| OPERATING CASH FLOW | -$171.2K |
| Capital Expenditure | -$4.5K |
| Acquisitions (Net) | -$54.7K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $54.7K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4.5K |
| Net Debt Issuance | $179.5K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $179.5K |
| FREE CASH FLOW | -$175.7K |
| Net Change in Cash | $3.8K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $21.2K |
| Net Receivables | $310.2K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $90.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $0 |
| TOTAL ASSETS | $1M |
| Account Payables | $60.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $108.5K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $108.5K |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$660.3K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $5.8K |
| Other Equity | $407.5K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$1M |