| Metric | Q4 2020 | Q3 2020 | Q4 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $30M | $26M | $24M | 14.8% | 24.7% |
| Op. Income | -$44M | -$37M | -$24M | -19.4% | -82.9% |
| Gross Margin | 79.4% | 77.0% | 75.4% | 2.4pp | 4.0pp |
| Net Margin | -147.7% | -139.6% | -85.1% | -8.0pp | -62.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.33 | $-0.27 | $-0.17 | -22.2% | -94.1% |
| Free Cash Flow | -$49M | -$51M | -$29M | 4.2% | -68.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $30M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $24M |
| R&D Expenses | $36M |
| Selling & Marketing | $19M |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $32M |
| Other Expenses | $428.0K |
| Operating Expenses | $68M |
| Cost & Expenses | $74M |
| OPERATING INCOME | -$44M |
| Interest Income | $785.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $785.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$43M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$45M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$45M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$45M |
| D&A | $428.0K |
| EBIT | -$44M |
| EBITDA | -$44M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$45M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $10M |
| Change in Working Capital | -$8M |
| OPERATING CASH FLOW | -$40M |
| Capital Expenditure | -$9M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$395M |
| Sales/Maturities of Investments | $65M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$340M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $6M |
| FREE CASH FLOW | -$49M |
| Net Change in Cash | -$374M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $123M |
| Short-Term Investments | $565M |
| Net Receivables | $10M |
| Inventory | $14M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $727M |
| PP&E (Net) | $139M |
| Goodwill | $119M |
| Intangible Assets | $10M |
| Long-Term Investments | $119M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $390M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $73M |
| Other Current Liabilities | $12M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $105M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $164M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $268M |
| TOTAL LIABILITIES | $373M |
| Common Stock | $14.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | -$512M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $893.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $743M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $743M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $108M |
| Net Debt | -$16M |