| Metric | Q1 2021 | Q4 2020 | Q1 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $38M | $30M | $21M | 27.4% | 83.8% |
| Op. Income | -$41M | -$44M | -$35M | 6.7% | -19.2% |
| Gross Margin | 74.0% | 79.4% | 74.4% | -5.4pp | -0.4pp |
| Net Margin | -105.7% | -147.7% | -150.2% | 41.9pp | 44.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.29 | $-0.33 | $-0.25 | 12.1% | -16.0% |
| Free Cash Flow | -$74M | -$49M | -$35M | -50.5% | -114.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $38M |
| Cost of Revenue | $10M |
| GROSS PROFIT | $28M |
| R&D Expenses | $34M |
| Selling & Marketing | $21M |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $36M |
| Other Expenses | $419.0K |
| Operating Expenses | $70M |
| Cost & Expenses | $80M |
| OPERATING INCOME | -$41M |
| Interest Income | $638.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $638.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$41M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$41M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$41M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$41M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$41M |
| EBITDA | -$39M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$41M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | -$33M |
| OPERATING CASH FLOW | -$58M |
| Capital Expenditure | -$16M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$15M |
| Sales/Maturities of Investments | $125M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $94M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $14M |
| NET CASH FROM FINANCING | $15M |
| FREE CASH FLOW | -$74M |
| Net Change in Cash | $50M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $174M |
| Short-Term Investments | $541M |
| Net Receivables | $20M |
| Inventory | $17M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $765M |
| PP&E (Net) | $145M |
| Goodwill | $119M |
| Intangible Assets | $10M |
| Long-Term Investments | $31M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $307M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $78M |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $107M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $144M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $240M |
| TOTAL LIABILITIES | $346M |
| Common Stock | $14.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | -$552M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $631.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $726M |
| Minority Interest | $129.0K |
| TOTAL EQUITY | $726M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $100M |
| Net Debt | -$74M |