| Metric | Q4 2020 | Q3 2020 | Q4 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.5B | $1.5B | $1.4B | 4.8% | 5.8% |
| Op. Income | $462M | $419M | $338M | 10.2% | 36.4% |
| Gross Margin | 67.0% | 66.8% | 65.3% | 0.2pp | 1.7pp |
| Net Margin | 25.3% | 24.9% | 19.2% | 0.4pp | 6.1pp |
| EPS (Diluted) | $1.04 | $0.97 | $0.74 | 7.2% | 40.5% |
| Free Cash Flow | $643M | $536M | $607M | 19.8% | 5.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.5B |
| Cost of Revenue | $503M |
| GROSS PROFIT | $1.0B |
| R&D Expenses | $280M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $166M |
| Other Expenses | $115M |
| Operating Expenses | $561M |
| Cost & Expenses | $1.1B |
| OPERATING INCOME | $462M |
| Interest Income | $527.0K |
| Interest Expense | $49M |
| Other Income/Expenses | -$44M |
| INCOME BEFORE TAX | $417M |
| Income Tax Expense | $31M |
| Net Income from Continuing Ops | $387M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $387M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $387M |
| D&A | $202M |
| EBIT | $466M |
| EBITDA | $668M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.5B |
| Cost of Revenue | $503M |
| GROSS PROFIT | $1.0B |
| R&D Expenses | $280M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $166M |
| Other Expenses | $115M |
| Operating Expenses | $561M |
| Cost & Expenses | $1.1B |
| OPERATING INCOME | $462M |
| Interest Income | $527.0K |
| Interest Expense | $49M |
| Other Income/Expenses | -$44M |
| INCOME BEFORE TAX | $417M |
| Income Tax Expense | $31M |
| Net Income from Continuing Ops | $387M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $387M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $387M |
| D&A | $202M |
| EBIT | $466M |
| EBITDA | $668M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $387M |
| Depreciation & Amortization | $202M |
| Stock-Based Compensation | $37M |
| Deferred Income Tax | -$71M |
| Other Non-Cash Items | -$257.0K |
| Change in Working Capital | $119M |
| OPERATING CASH FLOW | $673M |
| Capital Expenditure | -$30M |
| Acquisitions (Net) | -$1M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $579.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$31M |
| Net Debt Issuance | -$450M |
| Common Stock Repurchased | -$7M |
| Common Dividends Paid | -$230M |
| Other Financing Activities | $11M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$676M |
| FREE CASH FLOW | $643M |
| Net Change in Cash | -$34M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.1B |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $738M |
| Inventory | $608M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.5B |
| PP&E (Net) | $1.1B |
| Goodwill | $12.3B |
| Intangible Assets | $3.7B |
| Long-Term Investments | $87M |
| Tax Assets | $1.5B |
| Other Non-Current Assets | $312M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $19.0B |
| TOTAL ASSETS | $21.5B |
| Account Payables | $227M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $418M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.4B |
| Long-Term Debt | $5.1B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $1.9B |
| Other Non-Current Liabilities | $1.0B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $8.1B |
| TOTAL LIABILITIES | $9.5B |
| Common Stock | $62M |
| Additional Paid-In Capital | $4.9B |
| Retained Earnings | $7.2B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$249M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $12.0B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $12.0B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $21.5B |
| Total Debt | $5.2B |
| Net Debt | $4.1B |