| Metric | FY 2006 | Prior Q | FY 2005 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2.3B | — | — | — | — |
| Op. Income | $526M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 61.9% | — | — | — | — |
| Net Margin | 24.4% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $1.48 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $492M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.3B |
| Cost of Revenue | $856M |
| GROSS PROFIT | $1.4B |
| R&D Expenses | $460M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $384M |
| Other Expenses | $24M |
| Operating Expenses | $867M |
| Cost & Expenses | $1.7B |
| OPERATING INCOME | $526M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $111M |
| INCOME BEFORE TAX | $637M |
| Income Tax Expense | $118M |
| Net Income from Continuing Ops | $519M |
| Net Income from Discontinued Ops | $33M |
| Other Adjustments | -$748.0K |
| NET INCOME | $549M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $549M |
| D&A | $172M |
| EBIT | $548M |
| EBITDA | $720M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.3B |
| Cost of Revenue | $856M |
| GROSS PROFIT | $1.4B |
| R&D Expenses | $460M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $384M |
| Other Expenses | $24M |
| Operating Expenses | $867M |
| Cost & Expenses | $1.7B |
| OPERATING INCOME | $526M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $111M |
| INCOME BEFORE TAX | $637M |
| Income Tax Expense | $118M |
| Net Income from Continuing Ops | $519M |
| Net Income from Discontinued Ops | $33M |
| Other Adjustments | -$748.0K |
| NET INCOME | $549M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $549M |
| D&A | $172M |
| EBIT | $548M |
| EBITDA | $720M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $549M |
| Depreciation & Amortization | $172M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$28M |
| Other Non-Cash Items | -$105M |
| Change in Working Capital | $24M |
| OPERATING CASH FLOW | $621M |
| Capital Expenditure | -$129M |
| Acquisitions (Net) | -$134M |
| Purchases of Investments | -$2.5B |
| Sales/Maturities of Investments | $2.8B |
| Other Investing Activities | $2M |
| NET CASH FROM INVESTING | $45M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$1.0B |
| Common Dividends Paid | -$201M |
| Other Financing Activities | $181M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$951M |
| FREE CASH FLOW | $492M |
| Net Change in Cash | -$284M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $344M |
| Short-Term Investments | $1.8B |
| Net Receivables | $306M |
| Inventory | $363M |
| Other Current Assets | $131M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3.0B |
| PP&E (Net) | $563M |
| Goodwill | $256M |
| Intangible Assets | $43M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $55M |
| Other Non-Current Assets | $29M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $976M |
| TOTAL ASSETS | $4.0B |
| Account Payables | $123M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $147M |
| Other Current Liabilities | $75M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $491M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $3M |
| Other Non-Current Liabilities | $56M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $60M |
| TOTAL LIABILITIES | $551M |
| Common Stock | $57M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $3.4B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$207.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3.4B |
| Minority Interest | $217.0K |
| TOTAL EQUITY | $3.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.0B |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$344M |