| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $70M | $76M | $17M | -8.5% | 310.3% |
| Op. Income | -$11M | -$3M | -$63M | -244.8% | 82.9% |
| Gross Margin | 99.3% | 98.3% | 95.5% | 1.0pp | 3.8pp |
| Net Margin | -34.6% | -66.3% | -202.1% | 31.7pp | 167.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.30 | $-0.65 | $-0.45 | 53.8% | 33.3% |
| Free Cash Flow | -$52M | $2M | -$62M | -2790.1% | 16.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $70M |
| Cost of Revenue | $489.0K |
| GROSS PROFIT | $69M |
| R&D Expenses | $49M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $31M |
| SG&A Expenses | $31M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $80M |
| Cost & Expenses | $81M |
| OPERATING INCOME | -$11M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $10M |
| Other Income/Expenses | -$9M |
| INCOME BEFORE TAX | -$20M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | -$24M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$24M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$24M |
| D&A | $576.0K |
| EBIT | -$13M |
| EBITDA | -$12M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$24M |
| Depreciation & Amortization | $576.0K |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | $7M |
| Other Non-Cash Items | $383.0K |
| Change in Working Capital | -$43M |
| OPERATING CASH FLOW | -$52M |
| Capital Expenditure | -$117.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$13.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$117.0K |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$234.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | -$52M |
| Net Change in Cash | -$54M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $326M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $73M |
| Inventory | $12M |
| Other Current Assets | $199.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $435M |
| PP&E (Net) | $10M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $14M |
| Long-Term Investments | $8M |
| Tax Assets | $37M |
| Other Non-Current Assets | -$13M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $56M |
| TOTAL ASSETS | $491M |
| Account Payables | $12M |
| Short-Term Debt | $12M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $82M |
| Long-Term Debt | $110M |
| Deferred Revenue NC | $24M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $190M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $329M |
| TOTAL LIABILITIES | $411M |
| Common Stock | $7M |
| Additional Paid-In Capital | $1.2B |
| Retained Earnings | -$1.1B |
| Treasury Stock | -$679.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $79M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $79M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $491M |
| Total Debt | $130M |
| Net Debt | -$197M |