| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $18M | $17M | — | 6.1% | — |
| Op. Income | -$36M | -$29M | — | -22.5% | — |
| Gross Margin | 95.4% | 93.0% | — | 2.4pp | — |
| Net Margin | -238.1% | -209.9% | — | -28.2pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.42 | $-0.38 | — | -10.5% | — |
| Free Cash Flow | -$25M | -$33M | — | 23.2% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $18M |
| Cost of Revenue | $851.0K |
| GROSS PROFIT | $18M |
| R&D Expenses | $33M |
| Selling & Marketing | $5M |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $21M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $53M |
| Cost & Expenses | $54M |
| OPERATING INCOME | -$36M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $13M |
| Other Income/Expenses | -$8M |
| INCOME BEFORE TAX | -$44M |
| Income Tax Expense | $90.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$44M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$44M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$44M |
| D&A | $802.0K |
| EBIT | -$31M |
| EBITDA | -$30M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$44M |
| Depreciation & Amortization | $802.0K |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $7M |
| Change in Working Capital | $9M |
| OPERATING CASH FLOW | -$25M |
| Capital Expenditure | -$216.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$216.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $346.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$879.0K |
| FREE CASH FLOW | -$25M |
| Net Change in Cash | -$26M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $274M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $24M |
| Inventory | $16M |
| Other Current Assets | $19M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $333M |
| PP&E (Net) | $15M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $16M |
| TOTAL ASSETS | $349M |
| Account Payables | $14M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $12M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $68M |
| Long-Term Debt | $114M |
| Deferred Revenue NC | $323M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $453M |
| TOTAL LIABILITIES | $521M |
| Common Stock | $8M |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | -$1.5B |
| Treasury Stock | -$222.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $203.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$172M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$172M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $349M |
| Total Debt | $125M |
| Net Debt | -$150M |