| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $19M | $19M | $17M | 1.5% | 11.5% |
| Op. Income | -$40M | -$50M | -$69M | 21.0% | 42.9% |
| Gross Margin | 94.1% | 100.1% | 86.9% | -6.0pp | 7.2pp |
| Net Margin | -253.7% | -312.6% | -372.3% | 58.9pp | 118.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.58 | $-0.73 | $-0.84 | 20.5% | 31.0% |
| Free Cash Flow | -$36M | -$16M | -$54M | -120.6% | 32.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $19M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $18M |
| R&D Expenses | $31M |
| Selling & Marketing | $8M |
| General & Administrative | $18M |
| SG&A Expenses | $26M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $58M |
| Cost & Expenses | $59M |
| OPERATING INCOME | -$40M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $10M |
| Other Income/Expenses | -$14M |
| INCOME BEFORE TAX | -$53M |
| Income Tax Expense | -$4M |
| Net Income from Continuing Ops | -$49M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$49M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$49M |
| D&A | $812.0K |
| EBIT | -$42M |
| EBITDA | -$42M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$49M |
| Depreciation & Amortization | $812.0K |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | -$5M |
| Other Non-Cash Items | $12M |
| Change in Working Capital | $5M |
| OPERATING CASH FLOW | -$35M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | -$261.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $73M |
| NET CASH FROM FINANCING | $73M |
| FREE CASH FLOW | -$36M |
| Net Change in Cash | $37M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $348M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $24M |
| Inventory | $19M |
| Other Current Assets | $22M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $413M |
| PP&E (Net) | $16M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $14M |
| Long-Term Investments | $28M |
| Tax Assets | $35M |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $94M |
| TOTAL ASSETS | $507M |
| Account Payables | $12M |
| Short-Term Debt | $14M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $53M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $81M |
| Long-Term Debt | $97M |
| Deferred Revenue NC | $24M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $304M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $435M |
| TOTAL LIABILITIES | $516M |
| Common Stock | $7M |
| Additional Paid-In Capital | $1.0B |
| Retained Earnings | -$1.2B |
| Treasury Stock | -$557.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $164M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$9M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$9M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $507M |
| Total Debt | $124M |
| Net Debt | -$224M |