| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $17M | $46M | $4M | -62.8% | 359.9% |
| Op. Income | -$69M | -$40M | -$70M | -72.0% | 1.5% |
| Gross Margin | 86.9% | 98.9% | 96.8% | -12.0pp | -9.9pp |
| Net Margin | -372.3% | -35.8% | -1930.0% | -336.5pp | 1557.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.84 | $-0.22 | $-0.95 | -281.8% | 11.6% |
| Free Cash Flow | -$54M | -$35M | -$59M | -53.8% | 8.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $17M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $15M |
| R&D Expenses | $49M |
| Selling & Marketing | $9M |
| General & Administrative | $21M |
| SG&A Expenses | $30M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $84M |
| Cost & Expenses | $87M |
| OPERATING INCOME | -$69M |
| Interest Income | $16.0K |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | -$65M |
| Income Tax Expense | -$947.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$64M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$64M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$64M |
| D&A | $586.0K |
| EBIT | -$57M |
| EBITDA | -$56M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$64M |
| Depreciation & Amortization | $586.0K |
| Stock-Based Compensation | $14M |
| Deferred Income Tax | -$4M |
| Other Non-Cash Items | -$15M |
| Change in Working Capital | $16M |
| OPERATING CASH FLOW | -$53M |
| Capital Expenditure | -$809.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$639.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$689.0K |
| Net Debt Issuance | -$252.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$252.0K |
| FREE CASH FLOW | -$54M |
| Net Change in Cash | -$54M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $377M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $21M |
| Inventory | $15M |
| Other Current Assets | $12M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $424M |
| PP&E (Net) | $10M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $15M |
| Long-Term Investments | $37M |
| Tax Assets | $34M |
| Other Non-Current Assets | $899.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $96M |
| TOTAL ASSETS | $520M |
| Account Payables | $13M |
| Short-Term Debt | $7M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $52M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $74M |
| Long-Term Debt | $90M |
| Deferred Revenue NC | $24M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $212M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $331M |
| TOTAL LIABILITIES | $405M |
| Common Stock | $6M |
| Additional Paid-In Capital | $982M |
| Retained Earnings | -$1.0B |
| Treasury Stock | -$119.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $133M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $115M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $115M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $520M |
| Total Debt | $103M |
| Net Debt | -$273M |