| Metric | Q2 2020 | Q1 2020 | Q2 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $2M | — | -100.0% |
| Op. Income | -$45M | -$44M | -$24M | -2.4% | -88.2% |
| EPS (Diluted) | $-2.01 | $-0.68 | $-0.32 | -195.6% | -528.1% |
| Free Cash Flow | -$41M | -$33M | -$28M | -25.2% | -46.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $26M |
| Selling & Marketing | $4M |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $45M |
| Cost & Expenses | $45M |
| OPERATING INCOME | -$45M |
| Interest Income | $195.0K |
| Interest Expense | $897.0K |
| Other Income/Expenses | -$82M |
| INCOME BEFORE TAX | -$126M |
| Income Tax Expense | $104.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$127M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$127M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$127M |
| D&A | $437.0K |
| EBIT | -$126M |
| EBITDA | -$125M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$127M |
| Depreciation & Amortization | $437.0K |
| Stock-Based Compensation | $13M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $73M |
| Change in Working Capital | -$459.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$41M |
| Capital Expenditure | -$125.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$13.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$138.0K |
| Net Debt Issuance | -$276.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $307M |
| NET CASH FROM FINANCING | $307M |
| FREE CASH FLOW | -$41M |
| Net Change in Cash | $266M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $349M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $11M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $359M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | -$179M |
| Intangible Assets | $187M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $384.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $15M |
| TOTAL ASSETS | $374M |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $20M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $31M |
| Long-Term Debt | $33M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $110M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $146M |
| TOTAL LIABILITIES | $178M |
| Common Stock | $6M |
| Additional Paid-In Capital | $793M |
| Retained Earnings | -$619M |
| Treasury Stock | -$4.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $17M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $196M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $196M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $374M |
| Total Debt | $40M |
| Net Debt | -$308M |