| Metric | FY 2018 | Prior Q | FY 2017 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1M | — | $2M | — | -36.8% |
| Op. Income | -$126M | — | -$92M | — | -37.4% |
| Gross Margin | -10258.4% | — | -4643.8% | — | -5614.7pp |
| Net Margin | -10797.9% | — | -4984.0% | — | -5813.9pp |
| EPS (Diluted) | $-2.29 | — | $-1.53 | — | -49.7% |
| Free Cash Flow | -$124M | — | -$78M | — | -58.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $118M |
| GROSS PROFIT | -$117M |
| R&D Expenses | $118M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $166.0K |
| Operating Expenses | $127M |
| Cost & Expenses | $127M |
| OPERATING INCOME | -$126M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$123M |
| Income Tax Expense | $224.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$123M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$123M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$123M |
| D&A | $513.0K |
| EBIT | -$123M |
| EBITDA | -$122M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$123M |
| Depreciation & Amortization | $740.0K |
| Stock-Based Compensation | $469.0K |
| Deferred Income Tax | $935.0K |
| Other Non-Cash Items | -$891.0K |
| Change in Working Capital | $481.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$121M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$36.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$24.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$24.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$24.0K |
| FREE CASH FLOW | -$124M |
| Net Change in Cash | -$124M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $139M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $372.0K |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $142M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $7M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $264.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $8M |
| TOTAL ASSETS | $151M |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $22M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $575.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $24M |
| Common Stock | $401.0K |
| Additional Paid-In Capital | $452M |
| Retained Earnings | -$332M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $6M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $126M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $126M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $151M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$139M |