| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $9M | $3M | $2M | 222.1% | 340.9% |
| Op. Income | -$3M | -$18M | -$24M | 85.9% | 89.5% |
| Gross Margin | 100.0% | 0.9% | 100.0% | 99.1pp | 0.0pp |
| Net Margin | -23.8% | -602.1% | -1214.4% | 578.3pp | 1190.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.06 | $-0.47 | $-0.69 | 87.5% | 91.5% |
| Free Cash Flow | -$7M | $16M | $0 | -142.9% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $9M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $11M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $10M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $672.7K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$897.8K |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $259.1K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $315.9K |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$6M |
| Change in Working Capital | -$391.2K |
| OPERATING CASH FLOW | -$7M |
| Capital Expenditure | -$15.5K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $80 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$15.4K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$920.4K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$920.4K |
| FREE CASH FLOW | -$7M |
| Net Change in Cash | -$7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $129M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $133M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $108.9K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $135M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $12M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $39M |
| Long-Term Debt | $13M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $27.7K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $14M |
| TOTAL LIABILITIES | $53M |
| Common Stock | $5.6K |
| Additional Paid-In Capital | $347M |
| Retained Earnings | -$263M |
| Treasury Stock | -$4 |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $83M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $83M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $135M |
| Total Debt | $25M |
| Net Debt | -$104M |