| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | — | $679.4K | — | 188.7% |
| Op. Income | -$24M | — | -$19M | — | -28.2% |
| Gross Margin | 100.0% | — | 100.0% | — | 0.0pp |
| Net Margin | -1214.4% | — | -2739.1% | — | 1524.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.69 | — | $-0.64 | — | -7.8% |
| Free Cash Flow | $0 | — | $0 | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $23M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $25M |
| Cost & Expenses | $25M |
| OPERATING INCOME | -$24M |
| Interest Income | $98.3K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $495.1K |
| INCOME BEFORE TAX | -$24M |
| Income Tax Expense | $279.5K |
| Net Income from Continuing Ops | -$24M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$24M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$24M |
| D&A | $281.3K |
| EBIT | -$24M |
| EBITDA | -$24M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$24M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $21M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $0 |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $0 |
| Net Change in Cash | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $168M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $175M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $72.8K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4M |
| TOTAL ASSETS | $179M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $7M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $22M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $56M |
| Long-Term Debt | $9M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $29.8K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $9M |
| TOTAL LIABILITIES | $66M |
| Common Stock | $5.7K |
| Additional Paid-In Capital | $343M |
| Retained Earnings | -$226M |
| Treasury Stock | -$4M |
| Accum. Other Comp. Income | $190.2K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $113M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $113M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $179M |
| Total Debt | $17M |
| Net Debt | -$151M |