| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $12.0K | $10.9K | $10.0K | 10.2% | 20.1% |
| Op. Income | -$1M | -$797.3K | -$454.0K | -34.0% | -135.4% |
| Gross Margin | -35.4% | -48.1% | -63.9% | 12.6pp | 28.5pp |
| Net Margin | -26186.9% | -27173.7% | -5089.5% | 986.8pp | -21097.4pp |
| EPS (Diluted) | $-69035.00 | $-518224.00 | $-14519.00 | 86.7% | -375.5% |
| Free Cash Flow | -$591.8K | -$829.0K | -$119.8K | 28.6% | -394.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12.0K |
| Cost of Revenue | $16.2K |
| GROSS PROFIT | -$4.2K |
| R&D Expenses | $182.1K |
| Selling & Marketing | $121.6K |
| General & Administrative | $760.7K |
| SG&A Expenses | $882.3K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $1M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $170.5K |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $46.5K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$69.0K |
| EPS Diluted | -$69.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $46.5K |
| Stock-Based Compensation | $84.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $532.4K |
| OPERATING CASH FLOW | -$574.8K |
| Capital Expenditure | -$17.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$17.0K |
| Net Debt Issuance | -$257.5K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$257.5K |
| FREE CASH FLOW | -$591.8K |
| Net Change in Cash | -$849.3K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $432.5K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $6.3K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $20.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $732.2K |
| PP&E (Net) | $12.6K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1M |
| TOTAL ASSETS | $2M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $8M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $8M |
| Common Stock | $9 |
| Additional Paid-In Capital | $26M |
| Retained Earnings | -$32M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$6M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$6M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | $2M |