| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $9.0K | $12.0K | $11.8K | -24.6% | -23.7% |
| Op. Income | -$773.1K | -$1M | -$460.5K | 27.7% | -67.9% |
| Gross Margin | -85.4% | -35.4% | -40.0% | -49.9pp | -45.4pp |
| Net Margin | -10371.0% | -26186.9% | -4377.5% | 15815.9pp | -5993.5pp |
| EPS (Diluted) | $-22637.00 | $-69035.00 | $-13521.00 | 67.2% | -67.4% |
| Free Cash Flow | -$392.1K | -$591.8K | -$270.1K | 33.7% | -45.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $9.0K |
| Cost of Revenue | $16.7K |
| GROSS PROFIT | -$7.7K |
| R&D Expenses | $204.8K |
| Selling & Marketing | $69.3K |
| General & Administrative | $491.3K |
| SG&A Expenses | $560.6K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $765.4K |
| Cost & Expenses | $782.1K |
| OPERATING INCOME | -$773.1K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $162.7K |
| Other Income/Expenses | -$163.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$936.1K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$936.1K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$936.1K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $34.9K |
| EBIT | -$773.3K |
| EBITDA | -$738.4K |
| EPS | -$22.6K |
| EPS Diluted | -$22.6K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$936.1K |
| Depreciation & Amortization | $34.9K |
| Stock-Based Compensation | $23.1K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | $568.6K |
| OPERATING CASH FLOW | -$309.4K |
| Capital Expenditure | -$82.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$82.7K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$392.1K |
| Net Change in Cash | -$392.1K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $50.4K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $12.5K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $10.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $565.5K |
| PP&E (Net) | $10.9K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1M |
| TOTAL ASSETS | $2M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $9M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $9M |
| Common Stock | $9 |
| Additional Paid-In Capital | $26M |
| Retained Earnings | -$33M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$7M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$7M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | $2M |