| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $266M | $229M | $206M | 16.1% | 29.3% |
| Op. Income | $56M | $53M | $47M | 5.4% | 20.4% |
| Gross Margin | 41.2% | 45.1% | 43.5% | -3.9pp | -2.3pp |
| Net Margin | 21.4% | 17.6% | 17.4% | 3.8pp | 4.0pp |
| EPS (Diluted) | $1.71 | $1.21 | $1.05 | 41.3% | 62.9% |
| Free Cash Flow | $119M | $60M | $35M | 96.1% | 237.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $266M |
| Cost of Revenue | $157M |
| GROSS PROFIT | $110M |
| R&D Expenses | $22M |
| Selling & Marketing | $15M |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $31M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $53M |
| Cost & Expenses | $210M |
| OPERATING INCOME | $56M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $10M |
| INCOME BEFORE TAX | $66M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $57M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $57M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $57M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $67M |
| EBITDA | $70M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $266M |
| Cost of Revenue | $157M |
| GROSS PROFIT | $110M |
| R&D Expenses | $22M |
| Selling & Marketing | $15M |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $31M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $53M |
| Cost & Expenses | $210M |
| OPERATING INCOME | $56M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $10M |
| INCOME BEFORE TAX | $66M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $57M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $57M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $57M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $67M |
| EBITDA | $70M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $57M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | $7M |
| Change in Working Capital | $49M |
| OPERATING CASH FLOW | $122M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$213M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$217M |
| Net Debt Issuance | -$259.0K |
| Common Stock Repurchased | -$13M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $416.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$12M |
| FREE CASH FLOW | $119M |
| Net Change in Cash | -$123M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $186M |
| Short-Term Investments | $247M |
| Net Receivables | $170M |
| Inventory | $242M |
| Other Current Assets | $33M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $878M |
| PP&E (Net) | $70M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $32M |
| Other Non-Current Assets | $35M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $136M |
| TOTAL ASSETS | $1.0B |
| Account Payables | $62M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $123M |
| Other Current Liabilities | $57M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $248M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $31M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $22M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $98M |
| TOTAL LIABILITIES | $346M |
| Common Stock | $33.0K |
| Additional Paid-In Capital | $550M |
| Retained Earnings | $119M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $667M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $667M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.0B |
| Total Debt | $46M |
| Net Debt | -$139M |