| Metric | Q4 2016 | Q3 2016 | Q4 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $69M | $66M | — | 5.6% | — |
| Op. Income | $6M | $4M | — | 61.5% | — |
| Gross Margin | 38.9% | 36.7% | — | 2.1pp | — |
| Net Margin | 5.7% | 3.3% | — | 2.4pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.13 | $0.07 | — | 85.7% | — |
| Free Cash Flow | $4M | $3M | — | 20.8% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $69M |
| Cost of Revenue | $42M |
| GROSS PROFIT | $27M |
| R&D Expenses | $9M |
| Selling & Marketing | $6M |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $21M |
| Cost & Expenses | $63M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $77.0K |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $219.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $69M |
| Cost of Revenue | $42M |
| GROSS PROFIT | $27M |
| R&D Expenses | $9M |
| Selling & Marketing | $6M |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $21M |
| Cost & Expenses | $63M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $77.0K |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $219.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $4M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $54.0K |
| Other Non-Cash Items | -$177.0K |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$245.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $108.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$137.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $768.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $768.0K |
| FREE CASH FLOW | $4M |
| Net Change in Cash | $5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $71M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $51M |
| Inventory | $114M |
| Other Current Assets | $6M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $235M |
| PP&E (Net) | $31M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $36M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $67M |
| TOTAL ASSETS | $302M |
| Account Payables | $25M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $11M |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $44M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $674.0K |
| Deferred Tax Liabilities | -$674.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $57M |
| TOTAL LIABILITIES | $101M |
| Common Stock | $30.0K |
| Additional Paid-In Capital | $535M |
| Retained Earnings | -$332M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $201M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $201M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $302M |
| Total Debt | $48M |
| Net Debt | -$23M |