| Metric | FY 2012 | Prior Q | FY 2011 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $203M | — | $319M | — | -36.3% |
| Op. Income | -$31M | — | $7M | — | -533.8% |
| Gross Margin | 28.6% | — | 35.9% | — | -7.3pp |
| Net Margin | -16.7% | — | 1.6% | — | -18.3pp |
| EPS (Diluted) | $-1.26 | — | $0.20 | — | -730.0% |
| Free Cash Flow | -$11M | — | $1M | — | -894.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $203M |
| Cost of Revenue | $145M |
| GROSS PROFIT | $58M |
| R&D Expenses | $40M |
| Selling & Marketing | $26M |
| General & Administrative | $27M |
| SG&A Expenses | $52M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $93M |
| Cost & Expenses | $238M |
| OPERATING INCOME | -$31M |
| Interest Income | $45.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$32M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$34M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$34M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$34M |
| D&A | $7M |
| EBIT | -$32M |
| EBITDA | -$26M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$34M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $834.0K |
| Other Non-Cash Items | $7M |
| Change in Working Capital | $5M |
| OPERATING CASH FLOW | -$11M |
| Capital Expenditure | -$591.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $9M |
| NET CASH FROM INVESTING | $8M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$11M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $45M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $25M |
| Inventory | $100M |
| Other Current Assets | $106.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $175M |
| PP&E (Net) | $34M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $47M |
| TOTAL ASSETS | $222M |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $6M |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $30M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $456.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $6M |
| TOTAL LIABILITIES | $36M |
| Common Stock | $108.0K |
| Additional Paid-In Capital | $505M |
| Retained Earnings | -$322M |
| Treasury Stock | -$1M |
| Accum. Other Comp. Income | $5M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $186M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $186M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $222M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$45M |