| Metric | FY 2011 | Prior Q | FY 2010 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $319M | — | $275M | — | 16.1% |
| Op. Income | $7M | — | -$13M | — | 153.4% |
| Gross Margin | 35.9% | — | 31.2% | — | 4.7pp |
| Net Margin | 1.6% | — | -6.4% | — | 8.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.20 | — | $-0.67 | — | 129.9% |
| Free Cash Flow | $1M | — | -$7M | — | 119.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $319M |
| Cost of Revenue | $205M |
| GROSS PROFIT | $115M |
| R&D Expenses | $47M |
| Selling & Marketing | $29M |
| General & Administrative | $31M |
| SG&A Expenses | $60M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $108M |
| Cost & Expenses | $312M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $42.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $339.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $16M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $319M |
| Cost of Revenue | $205M |
| GROSS PROFIT | $115M |
| R&D Expenses | $47M |
| Selling & Marketing | $29M |
| General & Administrative | $31M |
| SG&A Expenses | $60M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $108M |
| Cost & Expenses | $312M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $42.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $339.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $16M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $8M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $613.0K |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$16M |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $3.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $591.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $591.0K |
| FREE CASH FLOW | $1M |
| Net Change in Cash | $1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $47M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $35M |
| Inventory | $120M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $212M |
| PP&E (Net) | $37M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $20M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $57M |
| TOTAL ASSETS | $269M |
| Account Payables | $20M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $11M |
| Other Current Liabilities | $13M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $47M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $1M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $7M |
| TOTAL LIABILITIES | $55M |
| Common Stock | $107.0K |
| Additional Paid-In Capital | $499M |
| Retained Earnings | -$288M |
| Treasury Stock | -$1M |
| Accum. Other Comp. Income | $5M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $215M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $215M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $269M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$47M |