| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $250M | — | $405M | — | -38.2% |
| Op. Income | -$187M | — | -$21M | — | -804.2% |
| Gross Margin | 25.0% | — | 37.8% | — | -12.7pp |
| Net Margin | -78.6% | — | -2.8% | — | -75.8pp |
| EPS (Diluted) | $-7.66 | — | $-0.45 | — | -1602.2% |
| Free Cash Flow | -$52M | — | -$41M | — | -25.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $250M |
| Cost of Revenue | $188M |
| GROSS PROFIT | $63M |
| R&D Expenses | $63M |
| Selling & Marketing | $45M |
| General & Administrative | $43M |
| SG&A Expenses | $88M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $154M |
| Cost & Expenses | $341M |
| OPERATING INCOME | -$187M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | -$9M |
| INCOME BEFORE TAX | -$196M |
| Income Tax Expense | $861.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$197M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$197M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$197M |
| D&A | $24M |
| EBIT | -$189M |
| EBITDA | -$165M |
| EPS | -$8 |
| EPS Diluted | -$8 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$197M |
| Depreciation & Amortization | $24M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $189.0K |
| Other Non-Cash Items | $123M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$49M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $10M |
| NET CASH FROM INVESTING | $6M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $896.0K |
| FREE CASH FLOW | -$52M |
| Net Change in Cash | -$46M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $38M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $27M |
| Inventory | $150M |
| Other Current Assets | $9M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $241M |
| PP&E (Net) | $44M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $157M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $214M |
| TOTAL ASSETS | $455M |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $83M |
| Deferred Revenue | $13M |
| Other Current Liabilities | $10M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $130M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $2M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $6M |
| TOTAL LIABILITIES | $136M |
| Common Stock | $103.0K |
| Additional Paid-In Capital | $484M |
| Retained Earnings | -$198M |
| Treasury Stock | -$1M |
| Accum. Other Comp. Income | $35M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $319M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $319M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $455M |
| Total Debt | $83M |
| Net Debt | $46M |