| Metric | Q3 2025 | Q2 2025 | Q3 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | $4M | $3M | -29.7% | -18.8% |
| Op. Income | $159.0K | $947.0K | $756.0K | -83.2% | -79.0% |
| Gross Margin | 78.5% | 74.9% | 71.7% | 3.6pp | 6.8pp |
| Net Margin | 10.2% | 20.4% | 23.8% | -10.3pp | -13.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.10 | $0.28 | $0.29 | -64.8% | -66.0% |
| Free Cash Flow | $891.0K | $619.0K | $690.0K | 43.9% | 29.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $533.0K |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $267.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $159.0K |
| Interest Income | $34.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $34.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $193.0K |
| Income Tax Expense | -$65.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $258.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $252.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $252.0K |
| D&A | $29.0K |
| EBIT | $193.0K |
| EBITDA | $222.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $533.0K |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $267.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $159.0K |
| Interest Income | $34.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $34.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $193.0K |
| Income Tax Expense | -$65.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $258.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $252.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $252.0K |
| D&A | $29.0K |
| EBIT | $193.0K |
| EBITDA | $222.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $252.0K |
| Depreciation & Amortization | $29.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$65.0K |
| Other Non-Cash Items | $83.0K |
| Change in Working Capital | $596.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $895.0K |
| Capital Expenditure | -$4.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$16.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $23.0K |
| FREE CASH FLOW | $891.0K |
| Net Change in Cash | $914.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $372.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $7M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $83.0K |
| Tax Assets | $4M |
| Other Non-Current Assets | $30.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $6M |
| TOTAL ASSETS | $12M |
| Account Payables | $348.0K |
| Short-Term Debt | $116.0K |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $187.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $930.0K |
| Deferred Revenue NC | $319.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $26.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $25.0K |
| Additional Paid-In Capital | $104M |
| Retained Earnings | -$93M |
| Treasury Stock | -$3M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $7M |
| Minority Interest | $61.0K |
| TOTAL EQUITY | $7M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $12M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | -$3M |