| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | $2M | $2M | -5.2% | 21.9% |
| Op. Income | $78.0K | $78.0K | -$95.0K | 0.0% | 182.1% |
| Gross Margin | 74.6% | 73.2% | 75.2% | 1.4pp | -0.6pp |
| Net Margin | 3.0% | 3.7% | -4.9% | -0.7pp | 7.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.03 | $0.03 | $-0.03 | -21.4% | 176.3% |
| Free Cash Flow | -$45.0K | -$300.0K | -$109.0K | 85.0% | 58.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $541.0K |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $238.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $78.0K |
| Interest Income | $15.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $15.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $93.0K |
| Income Tax Expense | $25.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $68.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $65.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $65.0K |
| D&A | $28.0K |
| EBIT | $93.0K |
| EBITDA | $121.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $541.0K |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $238.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $78.0K |
| Interest Income | $15.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $15.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $93.0K |
| Income Tax Expense | $25.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $68.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $65.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $65.0K |
| D&A | $28.0K |
| EBIT | $93.0K |
| EBITDA | $121.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $65.0K |
| Depreciation & Amortization | $28.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $64.0K |
| Change in Working Capital | -$200.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$43.0K |
| Capital Expenditure | -$2.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $13.0K |
| FREE CASH FLOW | -$45.0K |
| Net Change in Cash | -$32.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $487.0K |
| Inventory | $788.0K |
| Other Current Assets | $994.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3M |
| PP&E (Net) | $710.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $130.0K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $5M |
| Account Payables | $208.0K |
| Short-Term Debt | $124.0K |
| Deferred Revenue | $4M |
| Other Current Liabilities | -$97.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $1M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $21.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $6M |
| Common Stock | $25.0K |
| Additional Paid-In Capital | $103M |
| Retained Earnings | -$101M |
| Treasury Stock | -$3M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$733.0K |
| Minority Interest | $14.0K |
| TOTAL EQUITY | -$719.0K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5M |
| Total Debt | $190.0K |
| Net Debt | -$1M |