| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $40M | — | — | — | — |
| Op. Income | -$102M | — | — | — | — |
| Gross Margin | -147.6% | — | — | — | — |
| Net Margin | -291.2% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-6.05 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$51M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $40M |
| Cost of Revenue | $100M |
| GROSS PROFIT | -$60M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $10M |
| General & Administrative | $25M |
| SG&A Expenses | $34M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $42M |
| Cost & Expenses | $142M |
| OPERATING INCOME | -$102M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $12M |
| Other Income/Expenses | -$16M |
| INCOME BEFORE TAX | -$117M |
| Income Tax Expense | -$94.3K |
| Net Income from Continuing Ops | -$117M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | -$117M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$117M |
| D&A | $14M |
| EBIT | -$105M |
| EBITDA | -$91M |
| EPS | -$6 |
| EPS Diluted | -$6 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$117M |
| Depreciation & Amortization | $14M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | -$94.3K |
| Other Non-Cash Items | $11M |
| Change in Working Capital | $46M |
| OPERATING CASH FLOW | -$42M |
| Capital Expenditure | -$9M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$11M |
| Net Debt Issuance | -$6M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$27.8K |
| NET CASH FROM FINANCING | $120M |
| FREE CASH FLOW | -$51M |
| Net Change in Cash | $63M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $380M |
| Short-Term Investments | $5M |
| Net Receivables | $54M |
| Inventory | $90M |
| Other Current Assets | $37M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $566M |
| PP&E (Net) | $495M |
| Goodwill | $674M |
| Intangible Assets | $280M |
| Long-Term Investments | $54M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.5B |
| TOTAL ASSETS | $2.1B |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $53M |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $24M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $96M |
| Long-Term Debt | $248M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $3M |
| Other Non-Current Liabilities | $83M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $384M |
| TOTAL LIABILITIES | $480M |
| Common Stock | $4.7B |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$3.1B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$48M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.6B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.1B |
| Total Debt | $351M |
| Net Debt | -$29M |